Włodzimierz Korolczuk o poezji Urszuli Tom

W ?Piątym notesie prasowym? (Siedlce 2012) Włodzimierza Korolczuka znajduje się m.in. dość obszerny opis wieczoru muzyczno-poetyckiego pt. "Miłość ma suknię czerwoną i stąpa po płatkach róż". Z kolei cała 34 strona została poświęcona wyłącznie poezji Urszuli Tom. Oto jak pisze Korolczuk o twórczości Tom:

"Miłość ma suknię czerwoną i stąpa po płatkach róż ? ten trochę pretensjonalny tytuł nosiło spotkanie, zaaranżowane w konwencji new-romantic. Ten cały romantyczny anturaż wzbogacony został występami młodych artystów: Ewy Romańczuk (fortepian), Sławomira Siwiaka (fortepian), Magdaleny Olszewskiej (taniec i recytacja) oraz Piotra Pastora (taniec).

Siedlecka poetka odsłoniła pełen wachlarz poetyckich uniesień. Warto o tym pamiętać, że poezja Urszuli Tom jest najlepszym i najciekawszym zjawiskiem poezji erotycznej w naszym mieście. Wiersze te są pełne kwiatów, w tym najczęściej przypominanej róży występującej pod wieloma postaciami pięknych metafor, subtelnych epitetów i zmysłowych porównań. Wiersze były czytane pełnym emfazy, ale wyciszonym głosem, który ani na chwilę nie nużył licznie przybyłej publiczności.

To, co cechuje lirykę Urszuli Tom, to pewna delikatność, jakby wzięta z twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i ogromna odwaga literacka charakterystyczna dla Haliny Poświatowskiej. W liryce Urszuli Tom przeważa sugestia literacka, niedopowiedzenie i obecność tajemniczej osoby, której poświęcony jest wiersz. Bywa, że miejscem poetyckich uniesień jest salon, sypialnia lub ogród. Wszystko jednak utrzymane jest w tonacji miłosnego zachwytu, zazwyczaj przywołania postaci pięknego oblubieńca.

W zasadzie takich wierszy już się nie pisze. Tym bardziej, że są to wiersze pisane żeńskim rymem o regularnym akcencie i stroficznej budowie utworu. Jednak z drugiej strony, to nic, że jest to wierszowanie trochę archaiczne, bowiem znów wszystkie stylistyki są na topie, te sprzed pół wieku również."

Włodzimierz Korolczuk, ?Piąty notes prasowy?, Siedlce 2012, s. 34.