Kontakt

 

Stronę odwiedziło:

OSÓB.

Urszula Tom - o autorce


Urszula Tom (pseudonim literacki) ? poetka urodzona pod znakiem Wagi na Ziemi Podlaskiej. Rodowita Siedlczanka, długoletni pracownik Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Studia magisterskie z pedagogiki, podyplomowe z kulturoznawstwa. Wielokrotna zdobywczyni nagród literackich zarówno w poezji jak i prozie. Ma w swoim dorobku ponad pięćdziesiąt publikacji: w materiałach pokonferencyjnych (z takich dziedzin jak kultura, język polski, historia), periodykach, antologiach, pokłosiach konkursów, wyborach wierszy, prasie.

Jej poezja jest bardzo kobieca, zmysłowa, subtelna i zarazem odważna. Jej świat przyrody zachwyca głębią barw i dźwięków, jest żywy, pełen zgody i harmonii, jednocześnie tajemniczy z ładunkiem uczuć i emocji. Poetka w sposób spontaniczny wyraża zachwyt nad urokami życia, pogodzona z jego przemijaniem podkreśla wartość przyjaźni, kocha co dobre, piękne i święte. Język, jakiego używa zarówno w wierszach jak i opowiadaniach, osadzony jest w polszczyźnie zastanej i ma charakterystyczny rys. Zwykle na wziętym z otoczenia detalu buduje obraz, który jest nosicielem dyskursu poetyckiego, tego więc, co artysta chce powiedzieć o sobie, o Bogu, o relacjach międzyludzkich czy świata przyrody.

Wydawnictwa

Autorka takich tomików jak:


Odznaczenia i wyróżnienia

Stypendystka Miasta Siedlce w 2007 roku.

Wśród najważniejszych odznaczeń i medali:

  • ?Zasłużony Kulturze Gloria Artis? (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
  • Zasłużony dla Kultury Polskiej (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
  • Medal im. Księżnej Ogińskiej ?Zasłużony dla humanistyki siedleckiej?
  • Medal im. Piotra Borowego ?Za działalność literacką na rzecz Ziemi Orawskiej?
  • Medal Zasłużony dla "Cepelii" (Warszawa 2011)

i inne.

 

Urszula Tom jest szefową Sekcji Literackiej Mazowieckiego Towarzystwa Kultury i członkiem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.