Promocja antologii orawskiej

W czwartek 15 sierpnia o godz.19 w Skansenie w Zubrzycy Górnej i w sobotę 16 sierpnia br. o godz.19 w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbędą się promocje książki autorstwa Ilony Nieciąg zatytułowanej ?Piyknoś Orawo! Antologia poezji o Orawie?.
Program artystyczny wieczorów obejmuje spotkanie z poetami, których wiersze usłyszymy w mistrzowskich interpretacjach Joanny Mastalerz i Tomasza Międzika ? aktorów związanych na stałe ze sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gawędy orawskie autorstwa Ireny Grobarczyk wygłosi dr Katarzyna Grobarczyk-Piekło, znana gawędziarka z Zubrzycy. Spotkanie ubarwią piosenki i przyśpiewki orawskie w wykonaniu chóru dziecięcego Orawskiej Szkoły Muzycznej, któremu towarzyszyć będzie rodzinna kapela Sowińskich.

Publikacja ukazała się w czerwcu 2013 i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

Antologia poezji o Orawie jest zbiorem zachwytów nad pięknem Orawy, wyrażonych słowami zamieszkałych pod Babią Górą, bądź zafascynowanych tą krainą poetów. Autorka publikacji ? Ilona Nieciąg ? zebrała w niej wiersze 33 poetów, będące kontemplacją uroku babiogórskiego krajobrazu i orawskiej kultury, ale też tęsknotą za odchodzącymi ludźmi, ich tradycją i gwarą, a przede wszystkim miłością do ziemi. Dopełnieniem literackiego obrazu Orawy są zamieszczone w zbiorze reprodukcje malarstwa twórców zamieszkałych w regionie. Dołączone do Antologii noty biograficzne przybliżają sylwetki poetów i malarzy, dowodząc, że nie trzeba urodzić się na Orawie, by zachwycić się jej pięknem i ukochać tę ziemię.